Ekologiczne spalanie i ekologia w ogrzewaniu.
Jak ogrzewać ekologicznie i co to oznacza w praktyce? Warto się nad tym zastanowić, bowiem większość z nas wyprowadziła się na wieś, nie po to aby dostarczać więcej CO2 do atmosfery, tylko po to, aby żyć w zgodzie z naturą. W celu uzyskania dobrego i czystego spalania należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
-
odpowiedni materiał opałowy pozostawiony w stanie naturalnym, nieprzetworzony. Może to być odpowiednio wysuszone drewno, gdzie wilgotność końcowa powinna wynosić ok. 20%. Odpowiednim materiałem opałowym są również brykiety z węgla brunatnego bez dodatku spoiw. Pamiętajmy jednak, że rozmiary brykietów na rynku są rożne, a rozmiar powinien być dostosowany do danej komory spalania.
-
odpowiednie palenisko
-
odpowiednią obsługę
Czym nie należy opalać?
Bezwzględnie nie należy używać pomalowanego lub nasączonego drewna, mokrego drewna, powlekanego drewna, płyt wiórowych.
Czym są brykiety?
Brykiety z węgla brunatnego charakteryzują się wysoką wartością opałową (5,3 kWh/kg, tzn.>19MJ/kg) i niewielką zawartością siarki i popiołów. Spalają się w sposób optymalny długo utrzymując żar. Ich wielką zaletą jest niewątpliwie to, że są czyste i łatwe w obsłudze. Duża stabilność kształtu podczas spalania ma przełożenie na niewielki stopień ścierania.
W jakich urządzeniach można palić brykietami?
Stosowanie brykietów z węgla brunatnego jest możliwe tylko w odpowiednio sprawdzonych piecach grzewczych. W instrukcji obsługi, producent powinien zaznaczyć, że można dane urządzenie grzewcze wykorzystać do opalania brykietami z węgla brunatnego. Zasadą podstawową jest to, że brykiet z węgla brunatnego możemy stosować tylko i wyłącznie w piecach wyposażonych w zamkniętą komorę spalania, posiadające ruszt i popielnik. W przypadku wszelkich wątpliwości należy zwrócić się do producenta z prośba o informację.
Jak skalkulować koszty ogrzewania?
To nie jest łatwe, ponieważ każdy dom ma inny standard. Przy kalkulacji należy wsiąść takie elementy pod uwagę jak: ilość domowników, ilość okien w domu, czy i jak jest ocieplony dom, w jaki sposób jest podgrzewana woda itp. Ceny ogrzewania z roku na rok wzrastają i odpowiednio skalkulowane koszty są niezwykle ważne jeśli chcemy zamieszkać na wsi. Jaki piec zamontować? Na gaz, czy może na węgiel kamienny? A może piec miałowy? Te pytanie nie są bez znaczenia.
Aby ułatwić wyliczenia poniżej zamieszczamy kalkulator ogrzewania, dzięki któremu będzie można mieć jakiś pogląd na koszty ogrzewania.